IR Notes 232 – 14 czerwca 2024 r.
www.irshare.eu
 
 
  Pytanie do...
Sophia Reisecker, szefowa Departamentu Spraw Europejskich i Międzynarodowych austriackiego związku zawodowego GPA i sprawozdawczyni opinii Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego w sprawie przeglądu dyrektywy o ERZ.

Jakie są główne punkty sprawozdania w sprawie przeglądu dyrektywy o ERZ, które zostało przyjęte przez Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny 30 maja?
Aby sformułować naszą opinię, skomentowaliśmy cele Komisji i sprawdziliśmy, czy proponowane przez nią środki rzeczywiście spełniają te cele. Na podstawie tej analizy sformułowaliśmy szereg zaleceń dotyczących tego, co należy zmienić we wniosku Komisji. Zaproponowaliśmy na przykład włączenie zmian klimatycznych, cyfryzacji, demografii i niedoborów umiejętności do kompetencji europejskich rad zakładowych. Sugerujemy również ustanowienie panelu ekspertów składającego się z przedstawicieli partnerów społecznych, państw członkowskich i Komisji w celu oceny skutecznego wdrażania dyrektywy, jak wcześniej przedstawiono w innych dyrektywach. Ponadto poparliśmy żądanie europejskiego ruchu związkowego, aby rozszerzyć dyrektywę na firmy działające w systemie licencjonowania lub franczyzy. Jeśli chodzi o przyszłość istniejących umów z europejskimi radami zakładowymi, próbowaliśmy znaleźć wspólną płaszczyznę porozumienia z pracodawcami, ale nie byliśmy w stanie tego zrobić ze względu na ich stanowisko w sprawie utrzymania umów sprzed dyrektywy. Uznaliśmy jednak, że istnieją europejskie rady zakładowe oparte na umowach przeddyrektywnych, które działają dobrze, a ich kwestionowanie byłoby ryzykowne. Dlatego zaproponowaliśmy ochronę tych europejskich rad zakładowych, o ile zarówno kierownictwo, jak i przedstawiciele pracowników chcieliby je utrzymać i nie renegocjować umowy. Niestety, nie udało nam się osiągnąć konsensusu z pracodawcami, którzy zakwestionowali potrzebę rewizji i zbyt wiele ważnych środków zaproponowanych przez Komisję.

 
  Agenda

 


12 czerwca
Bourg-la-Reine

Dzień studyjny IRES-ISST, którego tematem była publikacja "Que sait-on du travail ? " ["Co wiemy o pracy?"], której koordynatorem był Bruno Palier.


17 czerwca
Strasburg

Seminarium zorganizowane przez zespół prawa pracy UMR DRES (w języku angielskim), zatytułowane "Które instytucje promują dobrze funkcjonujące negocjacje płacowe w Europie? Porównanie Francji, Niemiec i krajów skandynawskich" (patrz program i rejestracja).


18 czerwca
Laval (Quebec) i online

Wydział Stosunków Przemysłowych Uniwersytetu Laval i CRIMT organizują wykład hybrydowy zatytułowany "Travail: Démocratiser, démarchandiser, décarboner. État des lieux et défis pour les sciences sociales" ["Demokratyzacja, dekomodyfikacja i dekarbonizacja pracy: spojrzenie na obecną sytuację i wyzwania stojące przed naukami społecznymi"], który wygłosi profesor Isabelle Ferreras (wykład bezpłatny, ale wymagana jest rejestracja).


25 czerwca
Strasburg

Sympozjum zatytułowane la diversification du droit de la non-discrimination au travail en Europe ["dywersyfikacja prawa regulującego niedyskryminację w miejscu pracy w Europie"], z udziałem Mélanie Schmitt, Nicolasa Moizarda, Achima Seiferta, Pascale Lorber, Juana Carlosa Álvareza Cortésa, Aleksandry Bocheńskiej i innych.


Od 27 do 30 czerwca
Nowy Jork

20th doroczny kongres Międzynarodowego Stowarzyszenia Stosunków Pracy i Zatrudnienia
(ILERA)


5 lipca
Bordeaux
Sympozjum zorganizowane przez Instytut Pracy Uniwersytetu w Bordeaux, zatytułowane "Depuis Maastricht, 30 ans d'Europe sociale - La Cour de justice et le droit social de l'Union européenne" ["30 lat Europy socjalnej od Maastricht - Trybunał Sprawiedliwości i prawo pracy UE"]. kontakt: institutdutravail@u-bordeaux.fr


19 i 20 września
Bordeaux

Doroczna międzynarodowa konferencja Międzynarodowej Katedry Badań Porównawczych nad Zdrowiem Zawodowym (CIECST) zatytułowana "Starzenie się populacji pracującej: zdrowie zawodowe, powrót do pracy i kwestie polityki emerytalnej" (patrz rejestracja).



 
  Kim jesteśmy?

 


IR Notes to dwutygodnik, dostępny w kilku językach europejskich (angielskim, francuskim, niemieckim, włoskim i hiszpańskim), wydawany przez IR Share i sieć ekspertów. Oferuje europejskie spojrzenie na prawo pracy, stosunki społeczne i politykę zatrudnienia. Można go nabyć w formie subskrypcji za 273 euro rocznie na stronie internetowej IR Share.

Zespół: niniejsze wydanie zostało przygotowane przez Sylvain Nadalet, Iris Turlan i Frédéric Turlan.
Cały zespół IR Share można znaleźć na stronie internetowej.

Zaprenumeruj IR Notes kilkoma kliknięciami na stronie IR Share lub e-mailem: frederic.t@irshare.eu
> Biuletyn IR Notes został uznany za "internetową usługę prasową" zgodnie z art. 1 ustawy nr 86-897 z 1 sierpnia 1986 r. reformującej system prawny prasy. Oprócz uznania jakości IR Notes, korzyści wynikające ze statusu "internetowego serwisu prasowego" pozwalają nam na fakturowanie (we Francji) prenumeraty IR Notes z obniżoną stawką VAT wynoszącą 2,1%.

Nota prawna. Wydawca: IR Share SARL - 5, Les Compères - 89520 Fontenoy - +33 (0)6 81 41 53 95 - kapitał zakładowy 1500 euro - RCS (Auxerre): 512 567 959. Dyrektor wydawniczy: Frédéric Turlan. Gospodarz: IALTEO - Damien Cornillet - Château - 89500 Villeneuve-sur-Yonne - Francja. Numer CPPAP: 0626 Z 93933.

 
  Śledź nas na LinkedIn !

Aby śledzić aktualności pomiędzy dwoma wydaniami, zapraszamy do subskrypcji strony IR Notes na LinkedIn. ! Śledzi nas już 620 osób :)

 
  Europejski słownik stosunków przemysłowych

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o IR Notes, podajemy linki do Europejskiego Słownika Stosunków Przemysłowych, opublikowanego przez Eurofound i regularnie aktualizowanego przez IR Share, wydawcę IR Notes. Definicje terminów są dostępne w języku angielskim i łatwo wymienialne za pomocą internetowych narzędzi tłumaczeniowych.

 

IR Share jest prywatną, niezależną i apolityczną firmą, której celem jest informowanie i wspieranie wszystkich uczestników dialogu społecznego w Europie i poza nią. Od 2009 r. jest korespondentem Europejskiej Fundacji na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy (Eurofound) we Francji.

 

Główna historia
Europa socjalna: ponowne przebudzenie czy długi letarg?

Pomimo szczególnie dobrych sondaży w dużych państwach członkowskich UE (Niemcy, Francja, Włochy, Polska) oraz w Austrii, skrajnie prawicowe partie nie osiągnęły dominacji w Parlamencie Europejskim, co oznacza, że obecny sojusz między konserwatystami z EPL, Socjalistami i Demokratami (S&D) oraz centro-liberałami z Odnowy może liczyć na utworzenie nowej koalicji z bezwzględną większością. Większość ta może ponownie mianować obecną przewodniczącą Komisji Europejskiej, Ursulę von der Leyen. Czy zatem nic się nie zmieni? Europejski ruch związkowy jest zaniepokojony dużą liczbą głosów zdobytych przez skrajnie prawicowe partie, z którymi toczy nieustanną walkę, wskazując, że partie te systematycznie głosują przeciwko interesom pracowników. Ruch uważa, że nie może być "biznesu jak zwykle", ani żadnych dyskusji mających na celu utworzenie sojuszu między konserwatystami, liberałami i skrajną prawicą. Wyniki te "jasno pokazują, że biznes jak zwykle nie może być kontynuowany", powiedziała sekretarz generalna EKZZ Esther Lynch. "Europa musi pilnie rozwiązać problem braku bezpieczeństwa gospodarczego i społecznego, który leży u podstaw rosnącego gniewu i strachu w naszym społeczeństwie" (patrz komunikat prasowy). Federacja związków zawodowych IndustriAll Europe wzywa demokratów do "współpracy w celu zapewnienia tego, czego Europa potrzebuje, aby sprostać wyzwaniom naszych czasów: inwestycji, spójności i solidarności" (patrz komunikat prasowy). Chce ona sprawiedliwej transformacji, podobnie jak Europejska Federacja Pracowników Transportu, która wzywa do większych inwestycji w usługi publiczne i transport publiczny (patrz komunikat prasowy). Z drugiej strony, żadna z trzech europejskich organizacji pracodawców nie wydała jeszcze komunikatu prasowego. To wrażenie stabilności nie powinno jednak przesłaniać faktu, że ostatnie postępy poczynione przez Europę socjalną będą trudne do powtórzenia: 1/ Parlament, który z natury jest dość postępowy, stał się bardziej konserwatywny, a skrajna prawica ma większe wpływy; 2/ w świetle wyników krajowych, również w Radzie prawdopodobnie dojdzie do wzmocnienia koalicji rządowych składających się ze skrajnie prawicowych partii lub nawet kierowanych przez skrajną prawicę, co sprawi, że stanie się ona jeszcze mniej postępowa. Europa Socjalna nadal może polegać na wielu posłach do PE, takich jak Dennis Radtke (EPL), którzy wiedzą, jak przekraczać granice, ale nie będzie już mógł liczyć na wsparcie swojej koleżanki Agnes Jongerius (S&D), która tym razem nie kandydowała. Jacques Delors, symboliczny przewodniczący Komisji i ojciec Europy Socjalnej, powiedział: "Jeśli Unia Europejska ma działać, będzie potrzebowała konkurencji, aby ją pobudzić, solidarności, aby ją zjednoczyć i współpracy, aby ją wzmocnić." Jednak obecnie tracimy dwie ostatnie z tych trzech sił napędowych.


1. Unia Europejska
Prawodawstwo

Zwalczanie handlu ludźmi : 27 maja Rada ostatecznie przyjęła dyrektywę zmieniającą dyrektywę 2011/36/UE w sprawie zapobiegania handlowi ludźmi i zwalczania tego procederu oraz ochrony ofiar. Niektóre aspekty tego prawa mają zastosowanie do osób prawnych, tj. spółek: 1/ Rozszerzono system sankcji mających zastosowanie do przedsiębiorstw uznanych za winne handlu ludźmi: Państwa członkowskie będą mogły wykluczyć te firmy z procedur przetargowych i koncesji. 2/ Państwa członkowskie muszą zagwarantować, że nie będą ścigać ani nakładać kar na ofiary w związku z przestępstwami, do których popełnienia zostały zmuszone, takimi jak praca nierejestrowana, bezpośrednio w wyniku bycia ofiarą handlu ludźmi. Celem jest zachęcenie ich do zgłaszania przestępstw lub szukania wsparcia i pomocy. 3/ Dyrektywa uznaje za przestępstwo korzystanie z usługi świadczonej przez ofiarę handlu ludźmi, jeżeli przedsiębiorstwo jest świadome, że osoba świadcząca usługę jest ofiarą handlu ludźmi. Stanowi to uzupełnienie obowiązku wymagającego od przedsiębiorstw zachowania należytej staranności. Tekst będzie musiał zostać transponowany w ciągu dwóch lat (zob. komunikat prasowy Rady).



Projekty

Stanowisko Rady w sprawie dyrektywy o europejskich radach zakładowych : 5 czerwca Rada przyjęła czwarty tekst kompromisowy w sprawie wniosku dotyczącego dyrektywy w sprawie zmiany dyrektywy o europejskiej radzie zakładowej (zob. IR Notes 222). Tekst ten, który jest obecnie stanowiskiem negocjacyjnym Rady, zostanie przedstawiony 20 czerwca do przyjęcia przez Radę ds. Negocjacje trójstronne rozpoczną się po ukonstytuowaniu się nowego Parlamentu Europejskiego. Parlament ten będzie musiał najpierw przyjąć swój mandat negocjacyjny, oparty na raporcie Radtke (zob. IR Notes 228). Niektóre z poprawek zawartych w kompromisie są następujące: 1/ Transnarodowość: "środki rozważane przez kierownictwo", co do których można "zasadnie oczekiwać, że wpłyną na pracowników" tego przedsiębiorstwa lub grupy, "lub ich zakłady w jednym państwie członkowskim", oraz konsekwencje tych środków, co do których można zasadnie oczekiwać, że wpłyną na ich pracowników w innym państwie członkowskim, mogą być klasyfikowane jako ponadnarodowe. Motyw 5 stanowi, że pojęcie spraw ponadnarodowych "obejmuje te środki, które mogą wpływać na pracowników w istotny sposób, tj. w sposób, który nie wpływa na nich w sposób trywialny i nie dotyczy wyłącznie indywidualnych pracowników lub zwykłych decyzji operacyjnych". Ponadto "standard racjonalności powinien być obiektywnie ustalony, biorąc pod uwagę charakter i cel planowanych środków oraz okoliczności sprawy". 2/ Pomoc ekspertów: tekst stanowi, że zasoby finansowe i materialne, które mają zostać przydzielone ERZ, powinny obejmować ewentualne wykorzystanie ekspertów, "w tym ekspertów prawnych".  3/ Odwołanie: Europejskie rady zakładowe lub specjalne zespoły negocjacyjne będą korzystać ze "skutecznego dostępu do postępowania sądowego lub, w stosownych przypadkach, postępowania administracyjnego". "Rozsądne koszty reprezentacji prawnej i uczestnictwa w takich postępowaniach są ponoszone przez centralne kierownictwo", chyba że państwa członkowskie podejmą "inne środki w celu uniknięcia faktycznego ograniczenia takiego dostępu z powodu braku środków finansowych". 4/ Istniejące umowy: kompromis znosi wszystkie odstępstwa przewidziane w poprzednich dyrektywach, które zezwalają umowom na odejście od merytorycznej treści dyrektyw. Stanowi on zatem, że w przypadku, gdy umowa o ERZ została zawarta na mocy poprzednich dyrektyw i nie jest zgodna ze zmianami wprowadzonymi w art. 6 nowej dyrektywy (który określa treść umów ustanawiających ERZ), kierownictwo musi rozpocząć negocjacje z własnej inicjatywy lub na wniosek co najmniej 100 pracowników (lub ich przedstawicieli) z co najmniej dwóch zakładów w dwóch różnych państwach członkowskich. Jeśli po dwóch latach nie uda się osiągnąć porozumienia, zastosowanie będą miały wymogi dodatkowe. Kompromis stanowi, że przepis ten nie może uniemożliwiać zgodności z minimalnymi wymogami nowej dyrektywy. 5/ Wymogi dodatkowe: zakres kompetencji ERZ został rozszerzony o kwestie związane z transformacją ekologiczną i cyfrową. Co najmniej jedno posiedzenie w roku musi odbyć się osobiście.



Stanowiska partnerów społecznych : Walka o wpływ na przedstawicieli państw członkowskich w Radzie w ramach rewizji dyrektywy o ERZ zaostrzyła się wraz z opublikowaniem 31 maja nowego wspólnego oświadczenia wydanego przez europejskie organizacje pracodawców (CEEMET, HOTREC, EuroCommerce, EBF, ECEG i BusinessEurope), w którym ponownie wyrażają one swój sprzeciw wobec szeregu środków, w tym zniesienia odstępstw przyznanych przez poprzednie dyrektywy (patrz wyżej). Inicjatywa ta skłoniła Europejską Konfederację Związków Zawodowych i sześć europejskich federacji związków zawodowych do wysłania 3 czerwca listu do przedstawicieli państw członkowskich, w którym stwierdzono: "Jesteśmy [...] zaskoczeni ostrym sprzeciwem strony pracodawców wobec jakichkolwiek postępów w tej sprawie". Związki zawodowe, które wzywają Radę do niezwłocznego przyjęcia dyrektywy po ukonstytuowaniu się kolejnego Parlamentu Europejskiego, twierdzą, że "sprawia to wrażenie, że pomimo oświadczeń przeciwnych, strona pracodawców dąży do celowego podważenia prawa do informacji i konsultacji z europejską siłą roboczą".



Wojna okopowa wokół dyrektywy o ERZ : Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) nie przemówił jednym głosem, gdy jego opinia w sprawie wniosku dotyczącego przeglądu dyrektywy w sprawie europejskich rad zakładowych została przyjęta niewielką większością głosów (patrz IR Notes 222). Komitet składa się z trzech grup - pracowników, organizacji społeczeństwa obywatelskiego i pracodawców (zob. European Economic and Social Committee) . Pracodawcy nie poparli jednak opinii, w której z zadowoleniem przyjęto inicjatywę Komisji, uznano, że większość zawartych w niej środków jest przydatna i powtórzono żądania europejskiego ruchu związkowego. W rzeczywistości grupa pracodawców przedłożyła poprawkę, która całkowicie zmienia treść opinii. W rezultacie ta odmienna opinia została dołączona do opinii, po tym jak poparło ją ponad 25% członków EKES-u, w tym niektórzy przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego.  Oznacza to, że opinia EKES-u nie będzie miała takiej samej mocy, jaką miałaby, gdyby została przyjęta w drodze szerokiego konsensusu. Niemniej jednak może ona stanowić wsparcie dla postępowych grup politycznych w Parlamencie. Pod względem merytorycznym opinia przyjmuje postulat związków zawodowych, który został wykluczony z wniosku Komisji, aby "przedsiębiorstwa, które sprzedają towary lub świadczą usługi na podstawie umów franczyzowych lub licencyjnych" zostały objęte zakresem dyrektywy. Opinia zawiera innowacyjną sugestię: "utworzenie grupy ekspertów wspierającej wdrażanie [przepisów]". Proponuje również rozszerzenie zakresu zagadnień objętych kompetencjami Europejskiej Rady Zakładowej o "inwestycje, szkolenia, bezpieczeństwo i higienę pracy, ochronę danych i transformację klimatyczną", a także zaleca, aby ERZ "otrzymały prawo do proponowania własnych zagadnień". Jeśli chodzi o poufność, podobnie jak europejski ruch związkowy, EKES apeluje o to, by "członkowie ERZ [mogli] dzielić się informacjami z krajowymi lub lokalnymi związkami zawodowymi i przedstawicielami pracowników".


Orzecznictwo

Czy piloci linii lotniczych jedzą więcej niż hostessy? : W dniu 6 czerwca rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE wydał opinię w sprawie dotyczącej dyskryminacji pomiędzy personelem pokładowym a personelem pokładowym zatrudnionym przez tę samą hiszpańską linię lotniczą Air Nostrum. Aby pokryć koszty utrzymania ponoszone w trakcie wykonywania swoich obowiązków, personel pokładowy otrzymuje dzienną dietę w wysokości od 65 do 100 euro, w zależności od tego, czy dana podróż obejmuje lot krajowy czy międzynarodowy, podczas gdy personel pokładowy otrzymuje od 37,06 do 59,06 euro za te same loty. Dodatki te są ustalane na podstawie dwóch różnych porozumień zakładowych, zawartych przez pracodawcę ze związkami zawodowymi reprezentującymi każdą z dwóch kategorii. Biorąc pod uwagę, że 93% pracowników pokładowych to mężczyźni, a 93% personelu pokładowego to kobiety, hiszpańskie sądy zwróciły się do Trybunału Sprawiedliwości UE o rozstrzygnięcie, czy stanowi to dyskryminację pośrednią (zob. Indirect discrimination). Czy istnienie dwóch odrębnych układów zbiorowych pracy może stanowić obiektywne uzasadnienie dla tej różnicy w traktowaniu? Zdaniem rzecznika generalnego odpowiedź brzmi "nie". Trybunał Sprawiedliwości wyda orzeczenie w tej sprawie jeszcze w tym roku (TSUE, opinia, 6 czerwca 2024 r., sprawa C-314/23).


2. Państwa członkowskie
Hiszpania

LGBTI : 6 czerwca Ministerstwo Zatrudnienia ogłosiło, że osiągnięto krajowe porozumienie ze związkami zawodowymi i organizacjami pracodawców, mające na celu stworzenie bardziej egalitarnego środowiska pracy dla osób LGBTI i uzupełnienie ustawy 4/2023 z 28 lutego, wprowadzającej rzeczywistą i skuteczną równość dla osób transseksualnych i gwarantującej prawa osób LGTBI (zob. IR Notes 199 EN ES DE IT i artykuł w El País).


Włochy

Sztuczna inteligencja : 2 czerwca rząd przedstawił projekt ustawy o sztucznej inteligencji (AI), przyjmując treść europejskiego rozporządzenia zatwierdzonego 13 marca do prawa krajowego (patrz IR Notes 226). Artykuł 10, poświęcony stosunkom pracy, stanowi, że sztuczna inteligencja musi być wykorzystywana w celu poprawy warunków pracy i ochrony zdrowia pracowników, a także w celu poprawy jakości pracy i wydajności pracowników, zgodnie z prawem UE. Pomijając te cele, środki określone w ustawie są - delikatnie mówiąc - mało szczegółowe i wymagane będzie więcej. Stwierdzono, że wykorzystanie sztucznej inteligencji w miejscu pracy musi być bezpieczne, niezawodne i przejrzyste oraz nie może naruszać godności ludzkiej ani poufności danych osobowych. Pracownicy muszą być informowani o tym, że sztuczna inteligencja jest wykorzystywana w momencie ich rekrutacji.


3. Kraje trzecie
Wielka Brytania

Zniesienie ERZ : W dniu 16 maja rząd rozpoczął konsultacje publiczne w sprawie zniesienia przepisów dotyczących europejskich rad zakładowych, które zostały utrzymane po Brexicie, tak aby ERZ przedsiębiorstw z siedzibą w Wielkiej Brytanii mogły nadal funkcjonować, zapewniając jednocześnie, że żadne nowe ERZ nie będą mogły zostać utworzone (patrz Brexit and labour standards). Ponieważ jednak "nigdy nie było intencją rządu, aby ERZ w Wielkiej Brytanii działały w nieskończoność", rząd proponuje zniesienie ram prawnych regulujących ERZ. Usunęłoby to obecne podwójne zobowiązanie brytyjskich przedsiębiorstw do utrzymywania ERZ podlegającej ich własnemu prawu krajowemu, przy jednoczesnej konieczności ustanowienia ERZ podlegającej prawodawstwu państwa członkowskiego UE, w celu zapewnienia zgodności z prawodawstwem europejskim. Rząd twierdzi, że zniesienie 67 ERZ z siedzibą w Wielkiej Brytanii doprowadziłoby do oszczędności od 4,4 do 7,2 miliona funtów dla brytyjskich firm. Ponadto usunięcie ERZ "mogłoby zmniejszyć obecny wpływ na środowisko". W dokumencie konsultacyjnym stwierdza się, że posunięcie to nie wpłynie na prawa pracowników: wiele ERZ jest nieskutecznych, a ich rolę mogą przejąć związki zawodowe lub inne formy reprezentacji pracowników.


4. Firmy
Europejskie rady zakładowe

Reorganizacja : W marcu grupa Unilever ogłosiła, że wystawia na sprzedaż swoją firmę produkującą lody (zatrudniającą 7500 pracowników), nie informując i nie konsultując tego posunięcia z ERZ. Od tego czasu ERZ podpisała umowę o współpracy z trzema włoskimi federacjami związków zawodowych FAI-CISL, FLAI-CGIL i UILA-UIL, dzięki czemu będzie miała większe znaczenie w dyskusjach.



Negocjacje : W dniach 3 i 4 czerwca szwedzka grupa wydawnicza Karnov (1200 pracowników) zebrała w Paryżu specjalny organ negocjacyjny w celu wynegocjowania umowy o ERZ. Po przejęciu niektórych hiszpańskich i francuskich firm należących do holenderskiej grupy Wolters Kluwer, która posiada własną ERZ, Karnov jest obecnie grupą o randze europejskiej. Umowa jest negocjowana zgodnie z prawem szwedzkim.


Społeczna odpowiedzialność biznesu

Akcjonariat pracowniczy : 29 maja producent żywności Bel ogłosił, że przyjmuje status "firmy kierującej się misją", zgodnie z francuskim prawem, i uruchamia globalny plan akcjonariatu pracowniczego. Plan ten, który został po raz pierwszy wprowadzony we Francji w kwietniu 2014 r., zostanie wdrożony we wszystkich innych krajach firmy do 2026 r., w celu przejścia do modelu tworzenia wartości, który przynosi korzyści wszystkim zainteresowanym stronom (patrz komunikat prasowy).

 


Désabonnement