IR Notes 213 – 21 września 2023 r.
www.irshare.eu
 
 
  Pytanie do...
Christophe Teissier, kierownik projektu w stowarzyszeniu ASTREES

Przy wsparciu portugalskiego ACT (Urzędu ds. Warunków Pracy), 13 września zwołaliście specjalną grupę roboczą w Lizbonie, w ramach projektu Eurodétachement*, który koncentrował się na kwestii delegowania pracowników z różnych krajów. Jakie były najważniejsze punkty tego wydarzenia?
Wydarzenie to zgromadziło kilka krajów i podmiotów zaangażowanych w projekt: inspektoraty pracy Belgii, Bułgarii, Hiszpanii, Finlandii, Francji, Norwegii, Portugalii, Rumunii i Słowenii reprezentujące władze publiczne; EFBWW i FIEC reprezentujące europejskich partnerów społecznych oraz Arbeit und Leben i PICUM reprezentujące organizacje pozarządowe. Podmioty te były w stanie podzielić się swoimi wnioskami, obawami i praktykami w świetle różnych rzeczywistych sytuacji, z którymi się zetknęły. Skorzystali oni również z wielu wkładów zewnętrznych, w tym dyskusji na temat niedawnego badania tego tematu przeprowadzonego przez europejskich partnerów społecznych z branży budowlanej (projekt FELM). Z tego cennego dialogu wyciągnięto szereg wstępnych wniosków: jeszcze większa wrażliwość - w porównaniu z pracownikami z UE - pracowników z krajów trzecich, którzy zostali uwikłani w proces delegowania; oraz potrzeba budowania wielopodmiotowych partnerstw współpracy, z jednej strony między różnymi organami publicznymi (policja, inspektoraty pracy, organy zabezpieczenia społecznego), a z drugiej strony między tymi organami publicznymi a partnerami społecznymi i organizacjami pozarządowymi, które dysponują zasobami niezbędnymi do wspierania pracowników migrujących, w celu osiągnięcia optymalnej równowagi między celami regulacji migracji i ochrony zainteresowanych osób. Na początku grudnia wnioski tej grupy fokusowej zostaną udostępnione i omówione z szerszym kręgiem krajów i podmiotów zaangażowanych w projekt.  Ostatecznym celem jest dostarczenie konkretnych punktów odniesienia, aby pomóc tym, którzy mają do czynienia z tą kwestią.


(*) Inicjatywa Eurodétachement, koordynowana od 2010 r. przez INTEFP i ASTREES i finansowana przez Komisję Europejską, ma na celu ułatwienie rozwoju skutecznej współpracy ponadnarodowej w celu ochrony pracowników.

 
  Agenda

 


25 września
Bruksela
Konferencja końcowa projektu DIGIQU@LPUB, zatytułowana "Digitalisation, qualité de l'emploi et dialogue social dans les services publics en Europe" ["Cyfryzacja, jakość zatrudnienia i dialog społeczny w usługach publicznych w Europie"] (program i rejestracja)


26 i 27 września
Toledo

Konferencja zorganizowana przez hiszpańską prezydencję UE na temat bezpieczeństwa i higieny pracy.


9 października
Luksemburg

Posiedzenie Rady "Zatrudnienie i polityka społeczna".


12 października
Paryżu

Wieczorna debata w
na temat prawa pracy UE, współorganizowana przez Uniwersytet Paris 1 i AFDT. Link do formularza rejestracyjnego.


16 i 17 października
Bobigny (Francja)
Sympozjum zorganizowane z okazji 20. rocznicy projektu Giscop93, zatytułowane Penser le travail au prisme des cancers professionnels - une priorité dans la lutte contre les inégalités sociales de santé ["Spojrzenie na pracę przez pryzmat nowotworów zawodowych - priorytet w zwalczaniu społecznych nierówności zdrowotnych"] (rejestracja).


19 i 20 października
Brukseli

Międzynarodowa konferencja zorganizowana na Wolnym Uniwersytecie w Brukseli, zatytułowana "Jaka przyszłość regulacji i polityki zapobiegania zagrożeniom psychospołecznym w UE?", z udziałem Mariana Shaapmana i Aude Cefaliello (ETUI), Agnes Parent-Thirion (Eurofound), Loïca Lerouge'a (CIECST) oraz przedstawicieli instytucji europejskich i partnerów społecznych. Link do formularza rejestracyjnego.


19 i 20 października
Barcelona

Wydarzenie zorganizowane przez hiszpańską prezydencję UE na temat aktywnej polityki rynku pracy i kompetencji.


13 i 14 listopada
San Sebastián

Europejska konferencja na temat ekonomii
społecznej w ramach hiszpańskiej prezydencji UE.


16 i 17 listopada
Bruksela
Drugie Europejskie Forum Zatrudnienia i Praw Socjalnych, poświęcone sztucznej inteligencji i jej wpływowi na świat pracy.


27 i 28 listopada
Bruksela

Posiedzenie Rady "Zatrudnienie i polityka społeczna".

 
  Kim jesteśmy?

 


IR Notes to dwutygodnik, dostępny w kilku językach europejskich (angielskim, francuskim, niemieckim, włoskim i hiszpańskim), wydawany przez IR Share i sieć ekspertów. Oferuje europejskie spojrzenie na prawo pracy, stosunki społeczne i politykę zatrudnienia. Można go nabyć w formie subskrypcji za 248 euro rocznie na stronie internetowej IR Share.

Zespół: niniejsze wydanie zostało przygotowane przez Pascale Turlan i Frédéric Turlan.
Cały zespół IR Share można znaleźć na stronie internetowej.

Zaprenumeruj IR Notes kilkoma kliknięciami na stronie IR Share lub e-mailem: frederic.t@irshare.eu
> Biuletyn IR Notes został uznany za "internetową usługę prasową" zgodnie z art. 1 ustawy nr 86-897 z 1 sierpnia 1986 r. reformującej system prawny prasy. Oprócz uznania jakości IR Notes, korzyści wynikające ze statusu "internetowego serwisu prasowego" pozwalają nam na fakturowanie (we Francji) prenumeraty IR Notes z obniżoną stawką VAT wynoszącą 2,1%.

Nota prawna. Wydawca: IR Share SARL - 5, Les Compères - 89520 Fontenoy - +33 (0)6 81 41 53 95 - kapitał zakładowy 1500 euro - RCS (Auxerre): 512 567 959. Dyrektor wydawniczy: Frédéric Turlan. Gospodarz: IALTEO - Damien Cornillet - Château - 89500 Villeneuve-sur-Yonne - Francja. Numer CPPAP: 0626 Z 93933.

 
  Śledź nas na LinkedIn !

Aby śledzić aktualności pomiędzy dwoma wydaniami, zapraszamy do subskrypcji strony IR Notes na LinkedIn. ! Śledzi nas już 406 osób :)

 
  Europejski słownik stosunków przemysłowych

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o IR Notes, podajemy linki do Europejskiego Słownika Stosunków Przemysłowych, opublikowanego przez Eurofound i regularnie aktualizowanego przez IR Share, wydawcę IR Notes. Definicje terminów są dostępne w języku angielskim i łatwo wymienialne za pomocą internetowych narzędzi tłumaczeniowych.

 

IR Share jest prywatną, niezależną i apolityczną firmą, której celem jest informowanie i wspieranie wszystkich uczestników dialogu społecznego w Europie i poza nią. Od 2009 r. jest korespondentem Europejskiej Fundacji na rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy (Eurofound) we Francji.

 

Główna historia
Komisja uchyla rąbka tajemnicy na temat przyszłego raportu o zrównoważonym rozwoju

Po przyjęciu Dyrektywy 2022/2464 z dnia 14 grudnia 2022 r. w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (IR Nontes 196), w dniu 31 lipca Komisja Europejska opublikowała standardy sprawozdawczości środowiskowej i społecznej (ESRS) w formie rozporządzenia delegowanego, uzupełnionego dwoma załącznikami (załącznik 1, zawiera streszczenie sprawozdania i wyjaśnienia do każdego punktu, a załącznik 2 zawiera definicje). Teksty te muszą jeszcze zostać zatwierdzone (lub przynajmniej nie odrzucone) przez Radę i Parlament. Po zakończeniu tego etapu wejdą one w życie po ich opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej (zob. dokument Pytania i odpowiedzi). Około 50 000 spółek zobowiązanych do publikowania określonych informacji dotyczących kwestii zrównoważonego rozwoju - począwszy od 2025 r. w przypadku największych spółek - będzie zobowiązanych do stosowania tych wspólnych standardów. Celem jest zapewnienie, że firmy w całej UE będą publikować porównywalne i wiarygodne informacje na temat zrównoważonego rozwoju. W raporcie ustanowiono dwanaście obowiązkowych standardów (ESRS) umożliwiających ocenę wpływu przedsiębiorstw i ich wyników w zakresie zrównoważonego rozwoju. Raporty te będą musiały być zgodne z zasadą "podwójnej istotności" wprowadzoną przez dyrektywę. Chodzi o "ocenę, w jaki sposób wydarzenia zewnętrzne mogą wpływać na wyniki firm, a także o to, by wpływ firm na ich środowisko gospodarcze, społeczne i naturalne był widoczny i wymierny", wyjaśnia socjolog Dominique Méda (zob. Le Monde, 9.09.23). Dwa z tych ESRS (ESRS S1 Własna siła robocza i ESRS S2 Pracownicy w łańcuchu wartości) są skierowane w szczególności do pracowników firm (pracowników i osób niebędących pracownikami) i ich łańcucha wartości. Warto zauważyć, że dokument opracowany przez Komisję nie idzie tak daleko, jak dyrektywa przyjęta przez Parlament. Przykładowo, firmy będą miały dodatkowy rok na uwzględnienie w swoich raportach szeregu wskaźników społecznych (szkolenia i rozwój umiejętności, liczba dni straconych z powodu wypadków przy pracy lub chorób zawodowych, równowaga między życiem zawodowym a prywatnym itp. Podobnie, kryteria dotyczące liczby pracowników objętych układem zbiorowym pracy zostały zniesione w pierwszym roku dla pracowników spoza UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


1. Unia Europejska
Projekty

Narażenie na ołów i diizocyjaniany : W dniu 7 września, zdecydowaną większością głosów, Komisja Zatrudnienia i Spraw Socjalnych Parlamentu Europejskiego zatwierdziła projekt sprawozdania w sprawie wniosku dotyczącego dyrektywy, która ma na celu ochronę zdrowia pracowników poprzez zmniejszenie narażenia zawodowego na ołów i diizocyjaniany (patrz komunikat prasowy i IR Notes 202). Negocjacje z Radą, która przyjęła swoje stanowisko w czerwcu, mogą rozpocząć się, gdy tylko raport zostanie przyjęty na sesji plenarnej Parlamentu. Obecnie nie ma wartości granicznej dla diizocyjanianów. Posłowie akceptują limity narażenia ustalone przez Komisję, ale wzywają ją do rozpoczęcia przeglądu tych limitów do 2029 roku. Jeśli chodzi o ołów, wniosek Komisji zmniejszył obecnie obowiązujące wartości graniczne, ale posłowie uważają, że są one nadal zbyt wysokie dla kobiet w wieku rozrodczym. Proponują, aby wartości te były zmieniane raz na pięć lat i aby wprowadzić wiążące zasady w celu zapewnienia lepszej ochrony kobiet, a w szczególności kobiet w ciąży. Dodali również wprowadzenie monitoringu medycznego dla wszystkich pracowników narażonych na działanie ołowiu i jego związków nieorganicznych. W przypadku pracowników, którzy osiągnęli poziom ołowiu we krwi znacznie wyższy niż nowe wartości graniczne, należy podjąć środki w celu zapewnienia, że poziom ołowiu w ich krwi następnie spadnie, np. poprzez przydzielenie tych pracowników do innych zadań. Posłowie wzywają również Komisję Europejską do przedstawienia nowych przepisów dotyczących dopuszczalnych wartości dla substancji takich jak lit, kobalt i benzen (patrz, Carcinogens directive revision). Sprawozdawcą jest duński eurodeputowany Nikolaj Villumsen (Lewica), który wyraził zadowolenie ze "zwycięstwa w walce ze szkodliwymi substancjami".


> Reakcje: Pracodawcy z branży metalowej (reprezentowani przez Ceemet) są zaniepokojeni wprowadzeniem dopuszczalnej wartości narażenia na poziomie 0,03 mg/m3, która wykracza poza to, co zostało uzgodnione przez delegację pracodawców w Komitecie Doradczym ds. Bezpieczeństwa i Zdrowia Komisji Europejskiej. Ceemet żałuje, że posłowie do PE nie dodali okresu przejściowego dla tych nowych wartości granicznych dla ołowiu, "co może mieć konsekwencje dla zatrudnienia w naszym sektorze" (zobacz post na LinkedIn).


Aktualizacja społecznościowa

Orędzie o stanie Unii : 13 września przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wygłosiła swoje ostatnie orędzie o stanie Unii. Jej kadencja dobiegnie końca po wyborach europejskich, które odbędą się w czerwcu 2024 roku. W dziedzinie spraw społecznych wyraziła zadowolenie z pracy wykonanej przez Komisję, powołując się na przyjęcie dyrektyw dotyczących obecności kobiet w zarządach spółek i przejrzystości wynagrodzeń, a także historyczne przystąpienie UE do konwencji stambulskiej. Podkreśliła, że "niedobory siły roboczej i umiejętności osiągają rekordowe poziomy", wskazując, że "zamiast milionów ludzi szukających pracy, miliony miejsc pracy szukają ludzi". Niemniej jednak, według Eurostatu, w lipcu 2023 r. w UE nadal było 13 milionów osób poszukujących pracy. Jednym z zalecanych rozwiązań jest ułatwienie rodzicom dostępu do zatrudnienia poprzez oferowanie im rozwiązań w zakresie opieki nad dziećmi. Innym jest rozwój "migracji kwalifikowanej". Pochwaliła również europejski dialog społeczny - który po raz pierwszy rozpoczął się prawie 40 lat temu, w zamku Val-Duchesse, niedaleko Brukseli, z inicjatywy Jacques Delors (v. European social dialogue) - i ogłosiła, że szczyt dialogu społecznego zostanie zwołany w tym samym miejscu w pierwszej połowie 2024 r., w ramach belgijskiej prezydencji UE. Wreszcie, w liście intencyjnym towarzyszącym jej przemówieniu, Ursula von der Leyen zapowiedziała "działania następcze" po szczycie w Val-Duchesse oraz "inicjatywę w sprawie zasad dotyczących europejskiej rady zakładowej".


> Reakcje: Związki zawodowe wyraziły ogólne ubolewanie z powodu nieuwzględnienia sytuacji obywateli, a w szczególności pracowników, którzy z trudem wiążą koniec z końcem z powodu inflacji (zob. komunikaty prasowe wydane przez ETUC, hiszpańską konfederację UGT i duńską konfederację FH). Przemawiając w imieniu pracodawców, Ceemet potępił rosnącą liczbę wiążących standardów, które narosły i przeciążyły firmy podczas kadencji Ursuli von der Leyen, ale także wyraził zadowolenie z jej determinacji w podnoszeniu i przekwalifikowywaniu siły roboczej UE.


Europejski dialog społeczny

  • Telepraca : Po dwóch dniach negocjacji, podczas których nie udało się sfinalizować europejskiego porozumienia ramowego w sprawie telepracy i prawa do bycia offline, jak określono w ich programie prac, europejscy partnerzy społeczni odroczyli dyskusje w dniu 19 września. Kolejne spotkanie zostało zaplanowane na 23 października.

2. Państwa członkowskie
Niemcy

Wzmocnienie układów zbiorowych pracy : Hubertus Heil (zdjęcie), federalny minister pracy, przedstawi do końca roku ustawę o wzmocnieniu układów zbiorowych pracy i przestrzeganiu wynegocjowanych poziomów płac. Jest on krytycznie nastawiony do faktu, że zaledwie połowa niemieckiej siły roboczej jest objęta układem zbiorowym pracy. Jednym ze sztandarowych środków tego projektu jest to, że państwo federalne zacznie udzielać zamówień publicznych tylko firmom, w których obowiązują układy zbiorowe pracy (patrz komunikat prasowy).


Austria

Skrócenie urlopu rodzicielskiego : 13 września, w celu transpozycji europejskiej dyrektywy w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, parlamentarna Komisja Spraw Społecznych, przy wsparciu rządu, przyjęła środek zapobiegający przeniesieniu dwóch miesięcy urlopu rodzicielskiego każdego z rodziców na drugiego rodzica. Celem jest zapewnienie bardziej sprawiedliwego podziału obowiązków związanych z opieką nad dziećmi między mężczyznami i kobietami. Związki zawodowe uważają jednak, że jeśli tylko jedno z rodziców skorzysta z urlopu, jego czas trwania zostanie skrócony z 24 do 22 miesięcy, a sytuacja ta będzie niekorzystna dla matek, które w zdecydowanej większości przypadków korzystają z urlopu rodzicielskiego. Związki zawodowe uważają, że oznacza to ograniczenie urlopu rodzicielskiego: Korinna Schumann, wiceprzewodnicząca konfederacji związków zawodowych ÖGB, jest krytyczna wobec tego środka: "To tak, jakby próbowali zaradzić niedoborowi wykwalifikowanej siły roboczej poprzez skrócenie ustawowego urlopu" (patrz komunikat prasowy).


Finlandia

Reformy rynku pracy : Fińskie związki zawodowe mobilizują się przeciwko reformom rynku pracy. SAK potępia plan uczynienia pierwszego dnia zwolnienia lekarskiego bezpłatnym; złagodzenie ograniczeń prawnych dotyczących zwalniania pracowników; fakt, że specjalne powody nie będą już wymagane jako uzasadnienie ‑umowy o pracę na czas określony ‑do jednego roku; zmniejszenie zasiłków dla bezrobotnych; nałożenie sankcji osobistych (grzywna w wysokości 200 euro) na pracowników, którzy biorą udział w strajku uznanym za nielegalny; oraz wyższe grzywny dla związków zawodowych (patrz komunikat prasowy).


Francja

Prawo do płatnego urlopu : Sąd Najwyższy [Cour de cassation] wydał kilka orzeczeń uchylających francuskie przepisy w zakresie płatnego urlopu, ponieważ zostały one uznane za niezgodne z prawem UE. Dzięki bezpośredniemu skutkowi art. 31 ust. 2 Karty praw podstawowych, obywatel dochodzący sprawiedliwości korzysta bezpośrednio z rozwiązania zgodnego z prawem UE. Od tej pory pracownicy, którzy zachorują lub ulegną wypadkowi, będą uprawnieni do płatnego urlopu obejmującego okres ich nieobecności, a w przypadku wypadku przy pracy uprawnienia do płatnego urlopu nie będą już obliczane wyłącznie na podstawie pierwszego roku zwolnienia lekarskiego (zob. dostęp do orzeczeń w komunikacie prasowym Trybunału i memorandum informacyjnym).


Luksemburg

  • Niedobór siły roboczej : 1 września 2023 r. weszła w życie nowa ustawa mająca zaradzić niedoborowi wykwalifikowanej siły roboczej. Przewiduje ona istotne zmiany mające na celu ułatwienie rekrutacji obywateli państw trzecich (zob. komunikat prasowy).

Czechy

Zmiany w kodeksie pracy : 12 września Izba Deputowanych zatwierdziła poprawkę do kodeksu pracy, która została zaproponowana przez Ministerstwo Pracy i "opracowana po dyskusjach z pracodawcami i związkami zawodowymi", zgodnie z komunikatem prasowym ministerstwa. Nowelizacja ta transponuje kilka dyrektyw europejskich i wprowadza "pozytywne zmiany dla pracownic w ciąży, rodziców dzieci w wieku do 9 lat i pracowników opiekujących się osobami zależnymi. Będą oni teraz uprawnieni do złożenia wniosku do pracodawcy o pracę zdalną", mówi minister Marian Jurečka. Kodeks określa również szereg ogólnych zasad regulujących telepracę, która będzie możliwa tylko na podstawie pisemnej umowy z pracownikiem. Zmiany te umożliwiają pracodawcy zaoferowanie pracownikom zryczałtowanej płatności na pokrycie rutynowych kosztów związanych z telepracą, takich jak energia, ogrzewanie i woda. Kwotę tę będzie można odliczyć od podatku.


3. Kraje trzecie
Wielka Brytania

Endometrioza, otyłość i cukrzyca : Rząd planuje sfinansować sześć nowych projektów badających bariery uniemożliwiające dostęp do rynku pracy, w tym jeden analizujący wpływ endometriozy na udział kobiet w rynku pracy i ich awans.  Celem jest zapewnienie wsparcia kobietom cierpiącym na tę chorobę w ich karierze zawodowej. Endometrioza może dotknąć 1 na 10 kobiet, z objawami obejmującymi przewlekły ból i zmęczenie, które mogą zakłócać codzienną rutynę, płodność i zdrowie psychiczne, a czas wolny od pracy może być potrzebny na radzenie sobie z objawami. Inny projekt bada, w jaki sposób programy mające na celu zmniejszenie otyłości i cukrzycy typu 2 mogą poprawić udział siły roboczej (patrz komunikat prasowy).


4. Firmy
Europejskie rady zakładowe

Brexit : Po raz pierwszy Sąd Apelacyjny Anglii i Walii wydał wyrok dotyczący losu Europejskich Rad Zakładowych spółek, których siedziba znajduje się w Wielkiej Brytanii. Sprawa dotyczy linii lotniczej EasyJet i jej ERZ, która została utworzona bez umowy, w oparciu o dodatkowe wymogi brytyjskiego prawa pracy ("TICER" - Transnational Information and Consultation of Employees Regulations), transponujące dyrektywę europejską. ERZ EasyJet skierowała sprawę do Centralnego Komitetu Arbitrażowego (CAC), twierdząc, że doszło do naruszenia jej prawa do informacji i konsultacji ze strony firmy w sprawie restrukturyzacji. Kierownictwo argumentowało, że CAC nie był właściwy do zbadania tej skargi, ponieważ przepisy TICER nie miały już zastosowania z powodu Brexitu. EasyJet twierdził, że jego ERZ podlega obecnie prawu niemieckiemu, ponieważ jego niemiecki oddział został wyznaczony do reprezentowania linii lotniczej w ERZ. Sąd Apelacyjny potwierdził, że ERZ spółek z siedzibą w Wielkiej Brytanii nadal istnieją, jeśli zostały utworzone przed zakończeniem okresu przejściowego Brexitu, oraz że CAC jest właściwy do orzekania w przypadku powstania sporu. Spółka będzie zatem musiała zarządzać dwiema odrębnymi europejskimi radami zakładowymi, z których jedna została utworzona na mocy prawa brytyjskiego i podlega przepisom TICER, a druga została utworzona na mocy prawa niemieckiego, nawet jeśli spowoduje to praktyczne trudności.


> Niedawno opublikowana w serwisie IR Share: globalna umowa ramowa Aker, o której mowa w nocie IR notes 213.


Społeczna odpowiedzialność biznesu

Wspólna podstawa świadczeń pracowniczych : Grupa Veolia (213 000 pracowników) ogłosiła uruchomienie programu mającego na celu zapewnienie każdemu pracownikowi wspólnego pakietu świadczeń pracowniczych. Ten podstawowy pakiet, który został wprowadzony jednostronnie, oferuje każdemu pracownikowi co najmniej 10-tygodniowy urlop rodzicielski plus co najmniej tygodniowy urlop współrodzicielski, ubezpieczenie zdrowotne i na wypadek śmierci (plan ubezpieczenia na życie gwarantujący co najmniej 6-miesięczne wynagrodzenie), wsparcie dla "opiekunów" pracowników oraz opcję jednego płatnego dnia wolnego w roku na wolontariat w organizacji charytatywnej lub organizacji zajmującej się ochroną środowiska (komunikat prasowy). "Projekt ten został ogłoszony europejskiej radzie zakładowej grupy (CGE), ale rada nie była zaangażowana w jego negocjowanie", wyjaśnia Michaëla Sofer-Ayadi, która jest członkiem związku zawodowego CFDT i sekretarzem CGE. "Chociaż nie zostało to osiągnięte w drodze dialogu społecznego, to nadal jest to dobra wiadomość dla pracowników, zwłaszcza tych spoza UE, którzy są najbardziej zaniepokojeni".

 


Désabonnement